Cítit se FIT

Následující věty vypovídají o vztahu dětí a pohybu. Platí skutečně jen pro děti, nebo v nich každý nalezneme alespoň malý kousek sebe sama? Věřím a z vlastní zkušenosti vím, že pohyb je k životu nutný. Aktivní pohyb v příjemném prostředí nezanechá v nás negativní prožitek. NAOPAK. Proč si jej neužít hned teď? Procházka parkem, běh podél řeky, jízda na kole, vyjížďka na běžkách, cvičení ve svitu Slunce (nebo Měsíce), cvičení podle dvd, protažení ve fitku....cokoli nám udělá dobře na těle i na duchu.

Nejen děti a pohyb patří neodmyslitelně k sobě. Pravidelný pohyb pomáhá ke správnému psychomotorickému - duševnímu a fyzickému vývoji bez rozdílu věku. Dobře a správně fungující pohybový aparát zvyšuje tělesnou zdatnost, pomáhá dospělým udržovat se v kondici a seniorům zvýšit kvalitu pohybu. Pohybová aktivita spojená s pobytem na čerstvém vzduchu pak navíc u všech posiluje imunitu.

Další oblastí je oblast duševní, resp. psychická - jedná se o celkovou duševní pohodu, rozvoj myšlení a přímé i nepřímé vnímání světa kolem sebe, zdravé životní návyky a postoje a především celkový kladný přístup k životnímu stylu. Člověk "v pohybu" stále poznává něco nového, obohacuje se o nové zážitky, podněty a zkušenosti. Studie pak prokázaly, že děti, které si často hrají venku, mají ve srovnání s dětmi, které si hrají převážně v místnosti, větší a bohatší představivost, jsou schopné se lépe a déle soustředit. Děti rády sdílejí radost z pohybu se svými vrstevníky. Skrze pohyb dochází k vzájemné interakci s druhými dětmi nebo okolním prostředím, k budování vrstevnických či přátelských vztahů, sociálních vazeb a k celkovému začleňování do společnosti. Při hrách se děti učí spolupracovat, vnímat sebe, své limity i přednosti, stejně jako u ostatních a přijímat informace bez předsudků.

Neplatí to i pro dospělé? :o)